Aktualności
Menu
Aktualności
Informacje
Wydarzenia
Osiągnięcia
Ogłoszenia
O Nas
Galeria
Gazetka szkolna
Kontakt
Certyfikaty i Podziękowania
Dla Rodziców
Do Pobrania
Spotkania z Rodzicami
Dni Wolne
Projekty
Popołudnia w Szkole
Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy
Koło artystyczne
Koło muzyczne
Koło taneczne
Koło informatyczne
Koło cyrkowe
Koło teatralno-filmowe
Koło czytelnicze
Koło przyrodniczo-krajoznawcze
Koło miłośników gier stolikowych
Koło języka angielskiego
zajęcia wyrównawcze z matematyki
zajęcia wyrównawcze z języka polskiego
Logowanie

Nie pamiętasz hasła?
Podatek 2015
 
 
Sprawozdanie z działalności Koła artystycznego Utwórz PDF Drukuj
Redaktor: Administrator   
14.06.2011.

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI KOŁA ARTYSTYCZNEGO

 

Od września 2010 roku rozpoczęło w naszej szkole działalność Koło Artystyczne. Na zajęcia uczęszcza 20 uczniów w tym 18 dziewczynek i 2 chłopców w wieku od 8 (II klasa) do 12 lat (V klasa). Program koła artystycznego  ma na celu wszechstronny rozwój dziecka, uwzględniając jego potrzeby intelektualne, emocjonalne, moralne i estetyczne. Celem nadrzędnym programu jest zapewnienie dzieciom warunków do wszechstronnego rozwoju ich zainteresowań, uzdolnień, rozwoju osobowości i umiejętności. Jako podstawę wszelkich działań przyjmuję aktywność dziecka. Poprzez różnorodność metod oddziaływania oraz dobór treści

obejmuję wszystkie sfery aktywności: poznawczą, emocjonalną, społeczną i motoryczną.

Zajęcia odbywają się raz w tygodniu 2 godziny lekcyjne. Na zajęciach wykonujemy różne prace plastyczno-techniczne. Związane są one z życzeniami uczestników lub też ze zbliżającymi się świętami (np. Bożym Narodzeniem, Walentynami, Dniem Kobiet itp.) a także kierujemy się w wyborze prac porami roku. Dzieci chętnie wykonują prace, opiekun pełni rolę wspomagającą i pomocniczą. Większość prac  wystawiana jest na terenie naszej szkoły i pełni rolę wystawek ale niektóre uczniowie zabierają do domu np. pompony, stroiki świąteczne, maski karnawałowe itp.

         W dniu 25.10.2010 roku pojechaliśmy do Kuźnicy Starej do Czarodziejskiej Zagrody na warsztaty ceramiczne. Dzieci zapoznały się z metodą wyrobu przedmiotów z gliny, które później po wypaleniu w specjalnym piecu staje się ceramiką. Miały okazję ulepić różnorodne rzeczy np.garnuszki, zwierzątka, kubeczki, figurki , które potem zostały wypalone i właściciel przywiózł nam je do szkoły. Wystawa prac uświetniła Kiermasz Świąteczny organizowany corocznie w naszej szkole.

Bez grafiki

Bez grafiki

Kilka zajęć poświęciliśmy na przygotowanie różnorodnych prac na sprzedaż do sklepiku (ręcznie robione kartki świąteczne, anioły z masy solnej, odlewy gipsowe itp.) a także ozdoby na choinki ustawione w różnych miejscach naszej szkoły podczas Kiermaszu świątecznego

Bez grafiki

Bez grafiki

Bez grafiki

Podczas zajęć w I kwartale 2011 roku  wspólnie z uczestnikami wykonywaliśmy różnorodne prace plastyczno- techniczne z zastosowaniem rozmaitych technik plastycznych. Przede wszystkim były to prace związane ze zbliżającymi się  okazjami  : maski karnawałowe na bal , upominki dla babci i dziadka, kartki walentynkowe ,kwiatki na Dzień Kobiet i Dzień Matki. Były też prace, które miały na celu zapoznać uczestników koła z różnymi technikami plastycznymi oraz przyborami jak:: malowanie zimowego krajobrazu z użyciem farb plakatowych i białej pasty do zębów, wypełnianie obrazków – postaci z bajek za pomocą palców i specjalnych farb  do malowania palcami, malowanie farbami temperowymi styropianowych jajek. Wykonywaliśmy także prace techniczne w grupach – makieta zamku i ogródka z styropianowymi zajączkami.

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych dzieci robiły obrazki z barankami (wypełnianie konturów kuleczkami z waty ), ramki do obrazków z tektury falistej oraz kartki wielkanocne dla najbliższych. Największą frajdę sprawiło wykonanie wielkanocnego kogucika z użyciem kolorowych piórek.

Bez grafiki

Bez grafiki

Bez grafiki

14.04.2011              wybraliśmy  się do Koniakowa aby obejrzeć prace koniakowskich koronczarek

i zapoznać się z ich pracą. Wycieczka była bardzo ciekawa, chociaż zastała nas tam zimowa pogoda i śniegu było bardzo dużo. Zwiedziliśmy muzeum Marii Gwarek wraz z pokazem heklowania koronki  w Koniakowie prowadzenia Zuzanna Gwarek,,Kurlawej Chaty Jana Kawuloka oraz Galerii na Szańcach Tadeusz Rudzkiego wraz z  prezentacją instrumentów pasterskich, pokaz przędzenia wełny i pokaz koronczarek koniakowskich. Wycieczka była bardzo atrakcyjna pomimo długiej podróży.

   Bez grafiki

Bez grafiki

 

Bez grafikiBez grafiki

Bez grafiki

 

W maju został ogłoszony konkurs plastyczno- techniczny związany z prezentem dla mamy wśród uczestników Koła Artystycznego. Prace były bardzo ładne, dzieci podarowały je swoim mamom ale otrzymały w nagrodę za dodatkową pracę pastele olejne Bez grafiki

Koło otrzymało mnóstwo materiałów do pracy : artykuły papiernicze(bloki, papiery kolorowe, bibuły, gipiury itp.), ozdobne (piórka, oczy, pomponiki, wstążki, koraliki, cekiny itp.), narzędzia (nożyczki, dziurkacze, pistolety do kleju, karbownicy do papieru itp.), czasopisma dekoratorskie.

W miesiącach kwietniu, maju i czerwcu wykorzystywaliśmy materiały i narzędzia, które otrzymaliśmy. Wykonywać dużo  prac związanych z porami roku – kwitnące drzewo, kwiaty z bibuły i serwetek, letni witraż na okno . Na Dzień Matki  robić prezenty dla mam – kwiaty i igielnik. Na Dzień Dziecka prezent dla młodszego rodzeństwa – maskotki z pomponików.

Bez grafiki

 

Wykonaliśmy  także elementy do dekoracji szkoły  i sali gimnastycznej na przyjazd biskupa w dniu 26.05.2011

Wspólnymi siłami dokumentowaliśmy także działalność naszego koła i w efekcie powstała Kronika Koła Artystycznego.

         Mam nadzieję, że poprzez te zajęcia dzieci zdobędą nowe wiadomości i umiejętności w sposób łatwy, a jednocześnie zmotywują je do działania. Zaspokoją ich potrzeby, rozwiną indywidualne zainteresowania i zdolności.

W wyniku realizowanych zadań programu uczniowie  będą potrafili poprzez środki plastyczne wyrażać zjawiska otaczającego świata, przyrody, wykorzystywać różnorodność materiałów naturalnych w pracach plastycznych samodzielnie zaprojektować i wykonać różnorodne prace.

Mamy jeszcze dużo planów  i prac do wykonania z różnorodnych materiałów w przyszłym roku szkolnym.

Zmieniony ( 24.06.2011. )