Erasmus+

05 kwietnia 2018 21:17 | Erasmus+

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Psarach na wyspie Korfu (Grecja)

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Psarach na wyspie Korfu (Grecja)

Dzięki projektowi pt. „Green schools 2.0 for a sustainable future” (Zielone szkoły 2.0 na rzecz zrównoważonej przyszłości), realizowanego przez naszą szkołę w ramach programu  Erasmus+, w  dniach od 25 lutego do 3 marca br. wzięliśmy udział w międzynarodowych działaniach związanych z uczeniem się (learning sessions), które odbyły się na Korfu. Tematem przewodnim warsztatów była ochrona i oszczędzanie wody.

W dniu wyjazdu spotkaliśmy się przed naszą szkołą o 5.50, żeby wspólnie wyruszyć w długą podróż. Na miejsce dotarliśmy o około 19tej, gdzie na lotnisku przywitały nas rodziny, u których mieliśmy mieszkać. W projekcie, oprócz nas, wzięli udział również uczniowie z Rumunii, Macedonii, Portugalii i Włoch. Pierwszego dnia, podczas wspólnego spotkania, uczestnicy dzielili się informacjami o krajach i szkołach z których pochodzą. Następnie odwiedziliśmy burmistrza wyspy. Kolejnego dnia pojechaliśmy do miejscowości Lefkimmi, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach związanych z oszczędzaniem wody. Każda grupa przedstawiła prezentację na temat dbania o zasoby wodne w ich kraju. Mieliśmy również okazję obserwować białe flamingi w ich naturalnym środowisku i odwiedzić dwie regionalne fabryki, w których produkuje się wytwory z kumkwatu i naturalny napój imbirowo-cytrynowy. Z dużą ciekawością wybraliśmy się na zorganizowaną przez gospodarzy pokazową symulację  oczyszczania plaży Gouvia z ropy. Kolejną atrakcją była wizyta w szkole turystyki, gdzie przyglądaliśmy się i pomagaliśmy w przyrządzaniu miejscowych posiłków. W ostatnim dniu zwiedzaliśmy pałac Achillion, gdzie kiedyś mieszkała Cesarzowa Austrii i Królowa Węgier Elżbieta Bawarska, znana jako Sissi.

Czas spędzony na wsypie Korfu zostanie na długo w naszej pamięci. Oprócz tego, że dowiedzieliśmy się więcej na temat wody i poznaliśmy zwyczaje panujące na wyspie - podszlifowaliśmy język angielski. Najważniejszą sprawą było jednak to, że poznaliśmy wiele wspaniałych ludzi różnych narodowości, z którymi od tamtej pory jesteśmy w kontakcie. Na lotnisku, podczas pożegnania, nie obyło się bez łez.

                                Uczestnicy: Daria Jakubowska, Emilia Gorol, Wiktor Skuła i Szymon Zawis

 

Przeczytano: 453 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: